Obstetrisk guidelinemøde 2023
Fredag 28. april
10.30 – 11.00 Velkomst (Lone Hvidman & Christina Vinter)
Hot topics I
Venøs tromboemboli og graviditet- rapport fra DSOG/DSTH (Anita Sylvest Andersen, Hanne Brix) 15 min
11.00 – 12.30 Workshops
12.30 – 13.30 Frokost
13.30 – 15.00 Skulderdystoci (ny 2023) Præsentation
Tovholdere: Lise Brogaard lbrj@clin.au.dk & Lone Hvidman lonehvid@rm.dk
Ordstyrer: Lone Krebs
Johanne Risager (YV), Åse Klemmensen (ÆØ), Sidsel Boie (YV), Mia Pi Søby Jensen (YV), Ellen Sellen (YV), Gitte Øskov Skajaa (YV), Lena Rosvig (YV), Marie Brønd (YV), Line Buchreitz (ÆØ), Anna Petra Juul Thorsen (jordemoder Ø), Nanna Sten Andersen (jordemoder Ø)
15.00 – 15.30 Hot topics II
Etablering af Danish Advisory Board on Cancer in Pregnancy (DABCIP) (Lone Storgaard) 5 min
Nyt fra DSOGs kodeudvalg (Lene Eskildsen og Lone Krebs) 15 min
Nye DKF-indikatorer (Charlotte Brix Andersson) 10 min
15.30 – 16.00 Kaffe
16.00 – 17.00 Hæmoglobinopatier (ny 2023) Præsentation
Tovholder: Charlotte Holm charlotte.holm.04@regionh.dk
Ordstyrer: Line Thellesen
Morten Beck Sørensen (ÆØ), Marie Søgaard (ÆØ), Christentze Schmiegelow (YØ), Nina Peytz (YØ), Sunkary Jambang (YV), Esther Gravholt (YØ) Andreas Glenthøj (hæmatolog, RH)
17.00 – 18.30 Gestationel diabetes mellitus (GDM) - Screening og diagnose (revision) samt Gestationel diabetes mellitus (GDM) – behandling, obstetrisk kontrol og post partum opfølgning Præsentation
Tovholder: Tine Dalsgaard tine.dalsgaard.clausen@dadlnet.dk
Ordstyrer: Lise Lotte Torvin Andersen
Ane Rytter (diætist), Anne Nødgaard Sørensen (ÆV), Berit Woetman (ÆØ), Britta Blume Dolleris (ÆV), Cathrine Scheuer(YØ), Dorte Møller Jensen (endokrinolog, V), Elisabeth Mathiesen (endokrinolog, Ø), Jens Fuglsang (ÆV), Jette Kold Kristensen (alm praksis), Johanne Købstrup Zakarias (YV), Lene Ringholm (endokrinolog, Ø), Louise Kelstrup(ÆØ), Maria Hornstrup Christensen (jordemoder), Martin Overgaard (biokemiker), Per Glud Ovesen (ÆV), Pernille Holmager (endokrinolog, Ø), Peter Damm(ÆØ), Rubab Hassan Agha Krogh (ÆV), Sigrid Marie Kasper Fog (YØ), Trine Tang Christensen (endokrinolog, V), Ulla Kampmann Opstrup (endokrinolog, V)
18.30 – 19.00 Omklædning til fest
19.00 Festmiddag, fest og dans
Lørdag 29. april
08.00 – 09.00 Yoga/løb
09.00 – 09.30 Morgenmad
09.30 – 11.00 Vanskelig forløsning ved sectio (ny 2023) Præsentation
Tovholdere: Lene Grønbæk lene.groenbeck@regionh.dk & Mona Karlsen
Ordstyrer: Rikke Helmig
Deltagere: Morten Beck Sørensen (ÆØ), Anette Kjærbye-Thygesen (ÆØ), Kamilla Kannegård Karlsen (ÆV), Jacob Ohm Oreskov (YØ), Hanne Trap Wolf (YØ), Lisa Kristine Grange Persson (YØ), Caroline Amalie Taksøe-Vester (YØ), Abir Khalil Bchtawi (YV), Anna Ida Näslund Thagaard (ÆØ), Josephine Maria Nolte YØ, Ida Lise Arevad Ammitzbøll (YØ)
11.00 – 12.15 Progesteron (revision) Præsentation
Tovholdere: Jeannet Lauenborg jeannet@lauenb.org & Caroline Madsen (YØ)
Ordstyrer: Rie Virkus
Ida Behrendt-Møller (YØ), Anne-Kristine Blaabjerg (YV), Malene Caning (YØ), Mette Hykkelbjerg Christensen (YV), Julie Fynboe Manniche Ebert (YØ), Line Engelbrechtsen (YØ), Eirild Espeseth (Y Norge), Heidi Kammerlander (ÆV), Maria Birkvad Rasmussen (ÆØ), Lone Storgaard (ÆØ), Mette Hansen Viuff (YV), Sarah Højsager de Vos (YV), Andreas Overby Ørsted (YØ)
12.15 – 13.00 Afslutning (Julie Glavind & Janne Berlac)
13.00 Frokost to go